Xpert Slider

Λαμπρό πολυαρχιερατικό συλλείτουργο στην Αρναία για την Εορτή του Αγίου Στεφάνου

Για την Romfea.gr, Χρήστος Καναρόπουλος

DSC 7659Με βυζαντινή μεγαλοπρέπεια και θρησκευτική κατάνυξη εόρτασε ο φιλόχριστος Λαός της Αρναίας, το Σάββατο 27 Δεκεμβρίου 2014, τον προστάτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού και Έφορο της Πόλεως, τον Άγιο Στέφανο, Πρωτομάρτυρα και Αρχιδιάκονο, συμμετέχοντας ομοθυμαδόν στο λαμπρό αρχιερατικό συλλείτουργο που τελέστηκε στον ομώνυμο ιστορικό Ιερό Ναό.

agios stefanos arnaias romfea 09Στον Όρθρο και στην πανηγυρική Θεία Λειτουργία προεξήρχε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμων συμπαραστατούμενος υπό των Σεβασμιωτάτων Μητροπολιτών Σερρών και Νιγρήτης κ. Θεολόγου, Πολυανής και Κιλκισίου κ. Εμμανουήλ, Μαρωνείας και Κομοτηνής κ. Παντελεήμονος καθώς και του οικείου Ποιμενάρχου, Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου κ. Θεοκλήτου.

agios stefanos arnaias romfea 33Στον κατάμεστο από πιστούς ιστορικό Ναό, ο Μητροπολίτης Ξάνθης κ. Παντελεήμων αναφέρθηκε στον βίο του Πρωτομάρτυρος και Πρωτοδιακόνου Στεφάνου καθώς και στη δράση του, τονίζοντας: "Ο Άγιος Στέφανος προσέφερε στον Κύριο τη νεότητά του, την παρρησία του, τη διακονία του, την ομολογία του ενώπιον των Γραμματέων και των Φαρισαίων, του προσέφερε ό,τι πολυτιμότερο είχε, το αίμα του, θανατούμενος δια λιθοβολισμού.

agios stefanos arnaias romfea 23Ο Άγιος Στέφανος αποτελεί την απαρχή των Μαρτύρων μας", είπε χαρακτηριστικά μεταξύ των άλλων ο Σεβασμιώτατος και συνέχισε: "Τη νύχτα των Χριστουγέννων άνοιξαν οι ουρανοί και κατέβηκαν οι άγγελοι, υμνούντες και δοξολογούντες τον Θεό, ψάλλοντας το "Δόξα ἐν ὑψίστοις Θεῷ καί ἐπί γῆς εἰρήνη ἐν ἀνθρώποις εὐδοκία". Ο Θεός κατέβηκε στη γη για να ανέβει ο άνθρωπος στον ουρανό. Και το βλέπουμε αυτό στη ζωή του Αγίου Στεφάνου που αναφέρεται στις πράξεις των Αποστόλων "'Ἰδού ὁρῶ τούς οὐρανούς ἀνεωγμένους''. Από τη γη λοιπόν έβλεπε ανεωγμένους τους ουρανούς. Ο Χριστός μετανάστευσε στη γη, έγινε πολίτης της γης, φίλος, συνοδοιπόρος του ανθρώπου για να κάνει τον άνθρωπο πολίτη του ουρανού". Τέλος εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τον Σεβασμιώτατο Ποιμενάρχη της Ιερισσού για την τιμητική πρόσκληση να συνεορτάσουν όλοι μαζί τον προστάτη της Αρναίας στο παλλάδιο της Ιεράς Μητροπόλεως, που αναγεννήθηκε εκ της τέφρας το 2005, τον Ιερό Ναό του Αγίου Στεφάνου.

Μετά τη Θεία Λειτουργία και παρά το τσουχτερό κρύο που επικρατούσε, πραγματοποιήθηκε η λιτάνευση της Ιεράς Εικόνος του εορτάζοντος Αγίου, συνοδεία του Ιερού Κλήρου, των ιεagios stefanos arnaias romfea 34ροψαλτών, της Φιλαρμονικής του Δήμου Αριστοτέλη, του Στρατού και του Λαού, στους κεντρικούς δρόμους της πανέμορφης Αρναίας.

agios stefanos arnaias romfea 03Τα ψάλματα της Ακολουθίας του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας απέδωσε κατά θαυμαστό τρόπο ο χορός υπό τον κ. Βασίλειο Κοκκαλιάρη, άρχοντα πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού.

Στις λατρευτικές εκδηλώσεις παρόντες ήταν μεταξύ των άλλων ο Δήμαρχος Αριστοτέλη κ. Ιωάννης Μίχος, εκπρόσωποι των τοπικών Αρχών, του Στρατού, της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής καθώς και πλήθος πιστών.

ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/12/2014)

Παρακολουθήστε το κήρυγμα του πανοσιολογιωτάτου αρχιμ. π. Ιγνατίου Ριγανά

ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (ΣΑΒΒΑΤΟ 27/12/2014)

Παρακολουθήστε την προσλαλιά του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κ.κ. ΘΕΟΚΛΗΤΟΥ, καθώς και το κήρυγμα του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ξάνθης και Περιθεωρίου κ.κ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ